Amator

Amator • Cały film • Online - Zenu.cc

rating7.5
141
Ocen
calendar1979
time1h 52m
Filip Mosz jest zaopatrzeniowcem w zakładzie przemysłowym w podkrakowskim miasteczku. Momentem przełomowym w jego życiu staje się kupno amatorskiej kamery filmowej. Wieść o zakupie obiega zakład pracy. Filip otrzymuje propozycję nakręcenia filmu z okazji pięciolecia istnienia przedsiębiorstwa. Domorosły reżyser bezkompromisowo pokazuje wynaturzenia otaczającej go rzeczywistości. Cena prawdy jest jednak wysoka.

Aktorzy

Actor Jerzy Stuhr

Jerzy Stuhr

Actor Tadeusz Bradecki

Tadeusz Bradecki

Actor Teresa Szmigielówna

Teresa Szmigielówna

Actor Jerzy Nowak

Jerzy Nowak

Actor Ewa Pokas

Ewa Pokas

Actor Antonina Barczewska

Antonina Barczewska

Actor Krzysztof Zanussi

Krzysztof Zanussi

Actor Alicja Bienicewicz

Alicja Bienicewicz

Oficjalny zwiastun

Obejrzyj także

Gdzie legalnie obejrzeć film Amator online?

Amator to polski film fabularny w reżyserii Andrzeja Wajdy, który miał swoją premierę w 1979 roku. Od tego czasu produkcja ta zdobyła status kultowej komedii, którą warto zobaczyć. Jednak gdzie obejrzeć Amatora online w 2023 roku?

Na szczęście istnieje kilka legalnych źródeł, dzięki którym można obejrzeć ten klasyk polskiej kinematografii przez internet. Film dostępny jest na platformach VOD takich jak:

 • Player - tutaj Amator można obejrzeć w ramach standardowego abonamentu
 • Cineman - film dostępny po wykupieniu dostępu na 48h
 • Chili - możliwość wypożyczenia bądź kupna filmu

Co ważne, serwisy te umożliwiają legalny i bezpieczny dostęp do produkcji. Oglądając na jednej z wymienionych platform, możemy więc cieszyć się seansem w dobrej jakości, bez ryzyka złamania praw autorskich.

Amator

Fabuła filmu Amator - o czym opowiada polska produkcja z 1979 roku?

Fabuła Amatora skupia się wokół głównego bohatera o imieniu Filip, granym przez Jerzego Stuhra. Jest on urzędnikiem, który prowadzi nudne, monotonne życie. Pewnego dnia dostaje w prezencie kamerę od żony i zaczyna kręcić amatorskie filmy.

Okazuje się, że Filip ma talent i zaczyna coraz bardziej angażować się w tworzenie filmów. Poznajemy losy jego i innych bohaterów, w tym żony graną przez Krystynę Jandę. Akcja rozgrywa się w szarej, peerelowskiej rzeczywistości.

Amator pokazuje, jak realizacja pasji zmienia nudne dotąd życie głównego bohatera. Film ukazuje też mechanizmy władzy oraz absurdy ówczesnej rzeczywistości. Jest to gorzka i momentami absurdalna opowieść o marzeniach i codzienności z czasów PRL.

Czy warto obejrzeć Amator? Recenzje i opinie widzów

Choć od premiery Amatora minęło już ponad 40 lat, film wciąż zachwyca i zbiera bardzo pozytywne recenzje. Krytycy chwalą głównie aktorskie kreacje Jerzego Stuhra i Krystyny Jandy oraz reżyserię Andrzeja Wajdy.

W serwisie Filmweb produkcja otrzymała ocenę 7,8/10, a w imdb ma 7,6/10. Widzowie w recenzjach chwalą humor i satyrę obecne w filmie, a także ponadczasowy wydźwięk niektórych scen.

Amator pokazuje absurdy ówczesnego systemu i problemy z realizacją marzeń w szarej peerelowskiej rzeczywistości. Wciąż jest to tematyka aktualna, z którą wielu widzów może się utożsamić. Dlatego produkcję tę warto zobaczyć.

Amator

Aktorzy w filmie Amator - Krystyna Janda i Jerzy Stuhr w głównych rolach

Ogromną siłą Amatora są aktorzy grający główne role. W rolę Filipa, urzędnika i amatorskiego filmowca wcielił się Jerzy Stuhr. Była to jedna z pierwszych kinowych ról Stuhra, który stworzył niezapomnianą kreację.

Żonę Filipa zagrała z kolei Krystyna Janda, dla której rola w Amatorze także była jedną z najważniejszych w jej filmografii. Aktorka w mistrzowski sposób oddała atmosferę znużenia i monotonii codziennego życia swojej bohaterki.

W filmie wystąpili także m.in. Roman Kłosowski jako przełożony Filipa oraz Bożena Dykiel jako Irena, w której Filip się zakochuje. Dobór aktorów i ich świetna gra są jednym z największych atutów produkcji.

Najlepsze cytaty z filmu Amator - poznaj kultowe kwestie z polskiej komedii

Amator na stałe zapisał się w kanonie polskich filmów głównie dzięki błyskotliwym dialogom i dowcipnym kwestiom bohaterów. Oto kilka najlepszych cytatów z tej komedii:

 • "Chcesz zabić w człowieku to, co najlepsze, to zrób go dyrektorem."
 • "Człowiek jest nagi bez kamery"
 • "Żeby zrobić dobre kino, trzeba mieć dystans. Trzeba patrzeć na świat z daleka. O, właśnie z tej perspektywy!"

Te i inne znakomite cytaty sprawiają, że seans Amatora to prawdziwa ucztą dla każdego miłośnika dobrego kina. Błyskotliwe dialogi sprawiają, że produkcja ta pozostaje ponadczasowa.

Jak powstał film Amator? Kilka ciekawostek z planu kultowej produkcji

Amator może poszczycić się ciekawą historią powstania. Film powstał na podstawie opowiadania Jerzego Pilcha pod tym samym tytułem. Autor scenariusza, Jerzy Stuhr, wprowadził jednak sporo zmian w stosunku do literackiego pierwowzoru.

Sam Stuhr początkowo nie chciał grać głównej roli, uważając się za zbyt młodego. Ostatecznie dał się jednak przekonać reżyserowi. Na planie panowała luźna atmosfera, aktorzy grali naturalnie i często improwizowali.

Ciekawostką jest też fakt, że w filmie wykorzystano fragmenty autentycznych materiałów filmowych nakręconych przez amatorów. Daje to produkcji dodatkowy realizm i klimat epoki.

10 Podobnych Filmów:

 1. SNAFU
 2. Grinch
 3. Święta rządzą!
 4. Shrek Forever
 5. Wonka
 6. Wojownicze żółwie ninja: Zmutowany chaos
 7. EXmas
 8. Sonic 2. Szybki jak błyskawica
 9. Shazam! Gniew bogów
 10. Epoka Lodowcowa
Oceń film lub serial
fill-star
fill-star
fill-star
fill-star
fill-star
fill-star
fill-star
fill-star
outline-star
outline-star
Ocena: 8 Liczba głosów: 141
Udostępnij serial

10 Komentarzy

avatar

Pankracy

jest sztos, fajny film można obejrzeć bez limitu
avatar

Piter

Jedna z lepszych produkcji tego roku. Dzięki zenu.pl za ten film !
avatar

tyfus

Byłem w kinie i oceniam ten film online na mocne 7.5
avatar

anka2019

uwielbiam te strone! :) na początku nie chciałam się rejestrować, ale wystarczy podać maila i to tyle! Świetne produkcje, recenzje i zwiastuny!
avatar

prodix

Hahha, jeden z lepszych filmów który oglądałem :D
avatar

Yoks

W końcu znalazłem wasz serwis. Znajomi mi o nim mówili
avatar

ReyCurs

Cos dla rodzin ;)
avatar

Karlik

jak dla mnie film poezja ;)
avatar

Olis

Jestem jak najbardziej na tak :) takie produkcje wywołują we mnie ogromne emocje. Polecam obejrzeć jak ktoś lubi kategorie Komedia
avatar

men

film mocne 9/10. Jak ktoś lubi filmy z tej kategorii to zdecydowanie warto jest się wciągnąć