Leszek Lichota
Spis treści
Film Boże Ciało z Bartoszem Bielenią w roli głównej to prawdziwy hit ostatnich lat. Polski dramat sensacyjny zebrał bardzo pozytywne recenzje i zdobył wiele prestiżowych nagród, w tym Europejską Nagrodę Filmową dla najlepszego scenariusza. Gdzie więc można obejrzeć ten głośny obraz online?
Boże Ciało jest dostępne na kilku platformach VOD z legalnym dostępem. Film można obejrzeć między innymi na:
Ceny wynajmu filmu Boże Ciało online wynoszą zazwyczaj od kilku do kilkunastu złotych. Jest to więc dobra okazja, żeby nadrobić ten głośny obraz w domowym zaciszu.
Boże Ciało, w reżyserii Jana Komasy, to poruszający i mocny dramat obyczajowo-sensacyjny osadzony w realiach polskiej prowincji. Głównym bohaterem jest 20-letni Daniel (Bartosz Bielenia) - młody recydywista, który decyduje się zostać księdzem. Pewne tragiczne wydarzenia sprawiają jednak, że Daniel zostaje wysłany do pracy w małej parafii, gdzie - podszywając się pod księdza - próbuje odnaleźć siebie i swoją drogę.
Początkowo sceptyczni parafianie stopniowo pokładają w Danielu nadzieję i wiarę w odnowę. On sam również angażuje się w życie lokalnej społeczności, starając się pomóc mieszkańcom uporać się z traumatyczną przeszłością. Jednak im mocniej wciela się w rolę księdza, tym bardziej prawda o jego oszustwie zdaje się nieunikniona.
Film porusza wiele ważkich tematów - od poszukiwania własnej tożsamości, poprzez wiarę i grzech, po społeczne tabu. Reżyser z niezwykłą wrażliwością kreśli obraz polskiej prowincji, a aktorzy - na czele z rewelacyjnym Bielenią - tworzą niezapomniane, poruszające kreacje.
Film Boże Ciało spotkał się z bardzo pozytywnym odbiorem zarówno widzów, jak i krytyków. Obraz zebrał szereg znakomitych recenzji w polskich i zagranicznych mediach. Krytycy chwalą reżyserię Jana Komasy, scenariusz Mateusza Pacewicza oraz kreację aktorską Bartosza Bieleni.
W recenzji dla Onetu Boże Ciało zostało nazwane "arcydziełem", a sam Bielenia - "objawieniem aktorskim". Krytyk filmowy Tomasz Raczek ocenił produkcję na 10/10 punktów, pisząc: "Rzadko zdarza się, byśmy mogli obejrzeć film tak doskonale napisany, zagrany i zrealizowany jak Boże ciało". Z kolei według Gazety Wyborczej jest to "jeden z najważniejszych i najlepszych filmów w dorobku polskiej kinematografii ostatnich lat".
Równie entuzjastyczne opinie docierały z zagranicy. Brytyjski The Guardian przyznał Bożemu Ciału 5 gwiazdek i mianował "jednym z najbardziej ekscytujących filmów roku". Widzowie również byli zachwyceni - na portalu Filmweb obraz uzyskał imponującą notę 8,1/10, a na IMDb 8/10, co jak na dramat obyczajowy jest wynikiem znakomitym.
Największe uznanie krytyków i widzów zdobył oczywiście Bartosz Bielenia, odtwórca głównej roli Daniela/księdza Tomasza. Aktor wcześniej występował głównie w teatrze, a rola w Bożym Ciele była jego pierwszą tak dużą kreacją filmową. Sam Bielenia przyznał, że początkowo bał się tego wyzwania, jednak stworzenie postaci Daniela dało mu ogromną satysfakcję. Krytycy pisali o "objawieniu" i "narodzinach nowej gwiazdy polskiego kina".
Bardzo dobrze oceniono również rolę Elizy Rycembel jako Marty - dziewczyny Daniela. Rycembel zagrała niezależną, silną kobietę z ciekawą przemianą i znakomicie odnalazła się w tej niełatwej roli. Dobre recenzje zebrali też Aleksandra Konieczna (proboszcz Ewa), Tomasz Ziętek (burmistrz) czy Leszek Lichota.
Aktorzy podkreślali, że scenariusz Bożego Ciała dał im możliwość stworzenia niezwykle wiarygodnych postaci. Reżyser Jan Komasa chwalił ich profesjonalizm i zaangażowanie.
Mimo iż od premiery Bożego Ciała minęło już kilka lat, wciąż warto nadrobić ten wybitny polski dramat. Dlaczego?
Po pierwsze, ze względu na kreację Bartosza Bieleni, która zapisała się w historii polskiego kina. Aktor fenomenalnie oddał wewnętrzny rozterkę i poszukiwanie swojego miejsca przez Daniela. Jego gra zachwyca naturalnością i niezwykłą charyzmą.
Po drugie, Boże Ciało to film niezwykle mocny emocjonalnie. Porusza trudne tematy i wciąga widza w mrok prowincjonalnej Polski. Produkcja wybija się na tle innych dramatów obyczajowych warstwą symboliczną i metaforyczną.
Po trzecie wreszcie, jest to po prostu świetnie nakręcony film z bardzo dobrym scenariuszem i reżyserią. Nie brak w nim napięcia, zwrotów akcji i zaskakujących scen. To produkcja, która na długo pozostaje w pamięci.
Mając to wszystko na uwadze, Boże Ciało to obowiązkowa pozycja dla każdego fana ambitnego, współczesnego kina. Film wciąż może poruszać i skłaniać do przemyśleń, nawet przy powtórnym seansie. Gorąco polecamy ten tytuł!
Scenariusz do filmu Boże Ciało napisał Mateusz Pacewicz, wcześniej współpracujący przy produkcji W ciemności. Pomysł zrodził się z fascynacji twórców postacią świętego, który zmienia otaczającą go rzeczywistość. Pacewicz stworzył historię osadzoną we współczesnej polskiej prowincji, poruszającą ważkie społeczne tematy.
Reżyserem obrazu został Jan Komasa, mający na koncie głośne filmy jak Sala samobójców czy Miasto 44. Reżyser świetnie oddał na ekranie nastrój prowincjonalnej Polski i poprowadził aktorów do stworzenia poruszających kreacji.
Film kręcono m.in. w małych miejscowościach w okolicach Kielc, co zapewniło mu autentyczny, "prowincjonalny" klimat. Bardzo dużo uwagi poświęcono doborowi aktorów. Ostatecznie w roli Daniela obsadzono debiutującego w filmie Bartosza Bielenię.
Boże Ciało zebrało wiele prestiżowych nagród, m.in. za reżyserię, scenariusz i rolę męską. Pokazywane było na festiwalach w Gdyni, Toronto, Chicago czy Londynie. Film odniósł też sukces komercyjny, przyciągając do kin prawie milion widzów w samej Polsce. Stał się najważniejszym obrazem w dorobku Komasy i jednym z najważniejszych dramatów w historii polskiej kinematografii.
arturmaruszek
IndianaJone
Bartas
Mariusz19
rexi
PI
Onlyme
men
Miki
Bunia