close icon
page-title
Solaris
Solaris

Szczegóły

 • Tytuł oryginalny: Solaris
 • Język oryginalny: Angielski
 • Kraj produkcji: Stany Zjednoczone
 • Wydawca: 20th Century Fox

Solaris • Cały film • Online - Zenu.cc

star5.9
1242Ocen
date2002
date1h 39m

Skomentuj

 • avatar

  Bacha

  |15 godziny temu
  Wciąga ale ciekawe kiedy zamkną tą stronkę...wydaje się być zbyt idealna
 • avatar

  ShowtimeShawty

  |8 dni temu
  Jak dla mnie film całkiem niezły, może nie urywa zadka,ale uczy miłości i szacunku do rodzica,a bądźmy szczerzy młodzi teraz nie wiedzą co to "szacunek"
 • avatar

  DramaDevotee

  |8 dni temu
  pov: przyszedłeś poczytać jak stare Julki narzekają że nie mogą włączyć filmu
 • avatar

  SeriesSorcerer

  |9 dni temu
  Poza pięknymi widokami, szkoda czasu.
 • avatar

  ThrillerMaster

  |12 dni temu
  Nie zawiódł, solidna dawka emocji
 • avatar

  BlockbusterBuddy

  |12 dni temu
  dobryyyy
 • avatar

  FlickFlair

  |13 dni temu
  ktoś zna imie aktorki ze sklepu? 🥵
 • avatar

  FlickFanatic

  |14 dni temu
  😎 to była jazda bez trzymanki, polecam
 • avatar

  CineCluster

  |14 dni temu
  Postacie mega, ale fabuła mogła być lepsza, ogólnie spoko film

Spis treści

Jaki jest wątek fabularny Solaris?

Solaris, film z 2002 roku, to ekranizacja klasycznej powieści science-fiction autorstwa Stanisława Lema. Opowiada historię doktora Chrisa Kelvina, psychologa, który zostaje wysłany na odległą stację kosmiczną Prometeusz krążącą wokół tajemniczej planety Solaris. Jego misją jest zbadanie przyczyn dziwnych zachowań załogi, która odcięła kontakt z Ziemią.

Po przybyciu na stację Kelvin odkrywa, że jeden z członków załogi popełnił samobójstwo, a pozostali dwaj naukowcy, Snowa i dr Helen Gordon, wykazują objawy paranoi. Wkrótce przychodzą do niego nawiedzające go wspomnienia o jego zmarłej żonie Rheyi. To właśnie Solaris, planeta, która wydaje się być istotą myślącą, materializuje najgłębiej skrywane lęki i pragnienia ludzi.

Film Solaris analizuje wpływ tej enigmatycznej planety na ludzką psychikę i relacje międzyludzkie. Kelvin musi stawić czoła własnym urojeniom i wyborami etycznymi w surrealistycznym środowisku stacji Prometeusz. Solaris udanie przenosi filozoficzne koncepcje powieści Lema na duże ekrany, budując nastrój niepokoju i zachęcając widzów do refleksji nad naturą rzeczywistości.

Solaris

Kto wyreżyserował Solaris?

Film Solaris został wyreżyserowany przez Steven Soderbergh, uznanego amerykańskiego filmowca. Soderbergh zyskał światową sławę takimi produkcjami jak nagrodzona Oscarem Erin Brockovich, Trzej królowie, Traffic i saga o przygodach Dannego Oceana.

Ekranizacja powieści Lema była dla Soderbergha ogromnym wyzwaniem artystycznym. Reżyser postawił na minimalistyczną estetykę, intensywną grę aktorską i stworzenie niepokojącej, metafizycznej atmosfery. Ścieżka dźwiękowa i efekty specjalne zostały starannie dobrane, by oddać enigmatyczny charakter planety Solaris.

W rozmowach Soderbergh przyznawał, że zainspirowany filozoficznym przesłaniem dzieła Lema, chciał stworzyć film, który będzie intrygował widzów i pozostawał w pamięci na długo po seansie. Solaris to ambitne science-fiction, które odbiega od standardowych hollywoodzkich konwencji, czerpiąc z tradycji kina autorskiego.

Gdzie obejrzeć Solaris cały film za darmo?

Ci z Was, którzy chcieliby obejrzeć Solaris cały film online za darmo, mogą skorzystać z kilku opcji. Najpopularniejszym legalnym źródłem jest platforma zenu.pl, na której Solaris jest obecnie dostępny z lektorem i napisami w języku polskim. Zenu oferuje zarówno opcję płatnego zakupu cyfrowego, jak i bezpłatnego strumieniowania dla posiadaczy aktywnej subskrypcji.

Alternatywnie, w sieci znajdziemy także inne platformy VOD udostępniające Solaris w ramach subskrypcji lub za jednorazową opłatą. Warto prześledzić oferty czołowych serwisów streamingowych, takich jak player.pl, cda.pl czy netflix, gdzie film może być okresowo dostępny. Jednak tylko na zenu.pl Solaris cały film można obecnie oglądać całkiem za darmo, korzystając z darmowej wersji próbnej subskrypcji.

Przypominamy, że nielegalne pobieranie i rozpowszechnianie materiałów chronionych prawem autorskim jest nieetyczne i stanowi przestępstwo. Doceniając wysiłek twórców, zalecamy korzystanie wyłącznie z legalnych źródeł

Obsada Solaris: gwiazdy i drugoplanowe role

W rolę główną doktora Chrisa Kelvina w filmie Solaris wcielił się nagrodzony Oscarem aktor George Clooney. Clooney, znany z takich hitów jak "Zakładnik", "Syriana" czy "Spadkobiercy", doskonale oddał skomplikowaną psychologię swojej postaci - człowieka zmagającego się z przeszłością i niebezpieczną ingerencją Solaris w jego umysł.

U boku Clooneya na ekranie pojawia się Natascha McElhone jako Rheya, zmaterializowana przez planetę ukochana Kelvina. McElhone znakomicie sportretowała wewnętrzny konflikt kobiety, która nie wie, czy jest prawdziwa, czy tylko złudzeniem. Jej gra sprawiła, że relacja między nią a Clooneyem nabrała autentyczności i głębi.

Pozostałych członków załogi stacji Prometeusz zagrali Jeremy Davies jako Snowa oraz Viola Davis jako dr Helen Gordon. Davies i Davis doskonale uchwyciły paranoję i zwątpienie targające ich postaciami, uwięzionymi w mrocznej rzeczywistości Solaris. Całość obsady dopełnili Ulrich Tukur jako Gibarian i John Cho jako członek misji ratunkowej.

Solaris

Co krytycy piszą o filmie Solaris?

Film Solaris został entuzjastycznie przyjęty przez krytyków, którzy chwalili jego ambitne podejście do gatunku science-fiction. Recenzenci doceniali przejmującą atmosferę metafizycznego niepokoju i labiryntu ludzkiej psychiki, którą Soderbergh udanie przeniósł na duży ekran.

Krytycy filmowi zgodnie chwalili znakomitą grę aktorską, szczególnie Clooneya i McElhone, którzy mistrzowsko sportretowali skomplikowane relacje międzyludzkie na tle tajemniczej planety Solaris. Takie magazyny jak "Empire" czy "Total Film" wyróżniły również wysokiej klasy efekty specjalne i ścieżkę dźwiękową, tworząc nastrój niepokoju i odrealnienia.

Solaris został powszechnie uznany za jeden z najciekawszych eksperymentów artystycznych w kinie głównego nurtu ostatnich lat. Wielu recenzentów podkreślało, że film Soderbergha tchnął nowe życie w filozoficzne idee Lema, angażując widza do refleksji nad naturą rzeczywistości. Zdaniem krytyków, Solaris to rzadki przypadek science-fiction, gdzie rozrywka idzie w parze z intelektualnym wyzwaniem.

Niepokojąca ścieżka dźwiękowa: muzyka w Solaris

Jednym z najbardziej zapadających w pamięć elementów Solaris jest niewątpliwie ścieżka dźwiękowa. Muzykę do filmu skomponował znakomity Cliff Martinez, wielokrotnie współpracujący z Soderbergiem przy takich produkcjach jak "Traffic" czy "Contagion".

Niepokojące, hipnotyzujące dźwięki elektroniki i ambientu Martineza doskonale podkreślały tajemniczy nastrój planety Solaris i egzystencjalną samotność bohaterów. Głębokie basy i niepewne harmonie tworzyły aurę nieustannego zagrożenia, wzmacniając surrealistyczne odczucia oglądającego.

Martinez przyznawał, że inspirował się twórczością kompozytorów elektronicznych takich jak Aphex Twin i Plastikman. Wykorzystał wiele niestandardowych instrumentów i technik produkcji, by osiągnąć pożądany efekt. Efektem jest bardzo spójna i zapadająca w pamięć ścieżka dźwiękowa, która sama w sobie stała się przedmiotem uznania krytyków.

Podsumowanie

Solaris to nietuzinkowa, ambitna produkcja science-fiction. Choć film pozostaje wierny filozoficznym koncepcjom powieści Lema, reżyser Soderbergh nadał mu własny, mroczny i metafizyczny charakter. Dzięki znakomitej obsadzie z Georgem Clooneyem na czele oraz hipnotyzującej ścieżce dźwiękowej Martineza, Solaris doskonale oddaje poczucie samotności i niepokoju ludzi uwięzionych na obcej planecie.

To kino, które pozostawia wiele pytań bez odpowiedzi, skłaniając widza do przemyśleń na temat własnej egzystencji. Jeśli szukasz czegoś więcej niż tylko efektów specjalnych, a masz ochotę na intelektualną przygodę w konwencji science-fiction, Solaris z pewnością nie zawiedzie Twoich oczekiwań. Obejrzyj ten znakomity film online na platformie zenu.pl już dzisiaj!

8 Podobnych Filmów

Andrzej Wanda

Andrzej Wanda

Witajcie, kinomaniacy! Jestem głosem za kulisami tego filmowego imperium, kapitanem okrętu przez pryzmat ekranów i kamer. Moje DNA tkwi w każdej recenzji, analizie, w każdym pikselu strony. Z pasją eksploruję światy filmowe, od klasyki po najnowsze hity, kształtując przestrzeń, gdzie cineastyczne dusze mogą się spotkać i dyskutować. Tutaj, emocje to waluta, a kreatywność - bohater. Zapraszam Was do mojego magicznego uniwersum, gdzie każdy obraz to podróż, a każdy dialog - nowa przygoda. Przygotujcie się na przeżycie kinowej ekstazy!

Oceń film

fill-star
fill-star
fill-star
fill-star
fill-star
fill-star
outline-star
outline-star
outline-star
outline-star
Ocena: 6 Liczba głosów: 1242

Udostępnij